Видання колекції

Оцифровані видання

На сторінках журналів пропагувалися нові яскраві явища мистецтва та літератури. Видавці та автори намагались зберегти моральні та естетичні ідеали попередніх часів і водночас зрозуміти естетичні та інтелектуальні потреби класів-переможців. Незважаючи на те, що журнали видавалися в Харкові, на своїх шпальтах вони демонструють надбання не лише української, а й європейської культури.

Щотижневий журнал «Друг искусства» з питань театрального та інших видів мистецтва. Видавався в лютому–травні 1913 р. Журнал публікував матеріали про діяльність харківських театрів і виступи гастролерів, хроніку мистецького життя Харкова, інших міст Російської імперії та закордону, новини спорту, рекламні оголошення.

Журнал «Камена» видавався в Харкові у 1918–1919 рр. за редакцією Петра Краснова. Видання друкувало поетичні твори, статті з теорії літератури, бібліографію. Вийшло дві книги.

Наявність у фонді ХДНБ ім. В. Г. Короленка: 1918, кн. 1.

Щотижневик «Колосья» видавався за редакцією журналіста, історика, критика Валентина Рожицина та польського соціал-демократа Фелікса Кона упродовж 1918 р. Заслуговує на увагу поліграфічне оформлення журналу. Більша частина публікацій була присвячена літературі та мистецтву. Друкувалися твори вітчизняних і зарубіжних авторів. У журналі містилися також критичні та оглядові статті, відгуки, доповіді, шаржі на політичних діячівта поетів. Дванадцятий номер журналу було присвячено В. Г. Короленку.

Літературно-художній журнал «Литстрой» виходив щомісяця у Харкові 1933 року замість журналу «Красное слово» (1927–1932). Часопис друкував твори російських письменників, які працювали в Україні, переклади творів М. Рильського, П. Тичини, В. Сосюри та ін., а також висвітлював громадське і культурне життя в Україні. Обкладинку виконав Василь Єрмилов.

Журнал «Мистецька трибуна» видавався в 1930-1931 рр. Ілюстрований двотижневик Всеукраїнського комітету профспілки працівників мистецтва. Здебільшого тут містилася офіційна інформація, але також друкувалися рецензії, критичні статті, хронікальні та бібліографічні нотатки, оголошення та реклама.

Щотижневик «Музы» присвячений літературі, театру та суспільній думці. Видавала «колегія в особі» композитора, музичного критика, диригента Б. К. Яновського (1875–1933). Вийшов, імовірно, один номер у вересні 1919 р.

Журнал «Парус». Вийшло друком лише одне число журналу у 1919 р Друкувалися поезії О.Горностаєва, З.Шишової, А.Герцик, М.Волошина, О.Станкевича та інших, переклади з французької Ж.М.Ередіа, літературознавчі статті.

Літературний двотижневик «Пламя» видавався у 1924 – 1926 рр. Це тонке великоформатне видання, де теми літератури та мистецтва були другорядними порівняно з політичними, економічними, науковими та спортивними. Тут друкувалися твори В.Катаєва, Д.Кедріна, Г.Петникова, Е.Зозулі, Н.Асєєва, М.Герасимова, В.Сосюри, П.Тичини, а також А.Барбюса, Л.Франка. Зрідка з’являлися оглядові статті.

Літературно-художній альманах «Плуг» Спілки селянських письменників «Плуг». Виходив у Харкові за редакцією Сергія Пилипенка.  Друкувалися художні твори як відомих широкому загалу письменників, так і початківців. Вміщувалися критичні та бібліографічні студії.  Вийшло три збірники у 1924, 1926 та 1927 роках.

Журнал «Пути творчества» підвідділу мистецтв відділу народної освіти Харківського губвиконкому видавався у 1919–1920 рр. 

Серед авторів журналу – відомі письменники та критики, зокрема Борис Глаголін, Сергій Дрімцов, Осип Мандельштам, Борис Пастернак, Григорій Петніков, Велемір Хлєбніков, Георгій Шенгелі, Борис Яновський.

Двотижневий літературно-мистецький журнал «Сириус». Перший номер вийшов у березні 1916 р., відомостей про інші номери журналу немає. Редагував часопис історик і політичний діяч Валентин Рожицин, видавець – Юхим Шик.

Журнал «Творчество» видавався у 1919 р. Це орган організації художників, поетів, артистів і мистецтвознавців «Художественный цех». Редактор – художник І.Рабінович. Журнал складався з таких розділів: «Вірші, розповіді, п’єси», «Мемуари», «Статті та огляди», «Нотатки про книжки», «Хроніка». Серед авторів: Ф.Сологуб, , О.Ремізов, А.Радлова, М.Гершензон. Друкувалися літературознавчі праці та критичні статті.

Видання Харківського державного театрального тресту «Театральна декада» виходило в жовтні–листопаді 1934 року.
Публікувалися програми харківських театрів, лібрето вистав, статті на мистецькі теми, театральні огляди, фейлетони, шаржі, карикатури, фото спектаклів. Відповідальний редактор – Я. Бердичевський. Обкладинку розробив художник-графік Б. М. Фрідкін (1901–1977).

Журнал «Театральные известия» (№2, 1920 – № 2, 1921), з № 3 1921 р. виходив як газета (в 1922 р. назва наводилася паралельно українською та російською мовами). Публікувалися статті І.Туркельтауба, І.Дунаєвського, Й.Шиллінгера, О.Білецького, П.Кельвера, Я.Мамонтова, рецензії на вистави. Значна увага приділялася інформаційно-хронікальним матеріалам – відомостям про репертуар театрів, програмам і анонсам вистав.

Великий ілюстрований щотижневик «Театральный журнал» видавався у 1918 р. Більшість публікацій були присвячені театральному життю Харкова. Друкувалися також дописи про театральне життя інших міст України та закордону. Видання мало рубрики: «Театр», «Балет», «Музика», «Естрада», «Екран», «Спорт», «Фейлетони», «Хроніка».

Щотижневик «Художественная жизнь», присвячений мистецтву. видавався в 1922 – 1923 рр. за редакцією театрального критика І.Туркельтауба. Проблемам театрального життя Харкова присвячувалися статті А.В.Луначарського, І.Туркельтауба, Ю.Олеша, Б.Одоєвського, Л.Красовського, В.Катаєва, О.Білецького, Б.Яновського, П.Кельвера, С.Стрельбицького, А.Чернева та інші. Друкувалися твори В.Сосюри, П.Тичини, В.Катаєва, М.Волошина, Г.Шенгелі, О.Блока, А.Ахматової, О.Мандельштама, К.Бальмонта.

Щомісячний літературно-мистецький журнал «Шляхи мистецтва», у якому рукувалися В.Алешко, В.Еллан-Блакитний, О.Корж, В.Підмогильний, В.Поліщук, М.Семенко, В.Сосюра, М.Хвильовий, Ю.Шпол, інші як видатні, так і маловідомі нині автори.

Журнал виходив від лютого 1921 року до лютого 1923 року (5 чисел).