КОЛЕКЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ІРМОЛОЇВ

Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка

ХДНБ ім. В. Г. Короленка – один із найбільших фондоутримувачів рукописних пам’яток

Рукописний фонд ХДНБ містить рукописні книги та архівні документи, починаючи з ХІV ст., давньоруські, староукраїнські та іноземні пам’ятки. Серед кириличних рукописів – пергаментна Службова мінея за грудень (бл. 1390-х рр.), списки творів псевдо-Діонісія Ареопагіта 1470–1490-х рр. та Іоанна Лествичника 1479 р., ілюміновані українські рукописи ― списки Євангелія XVI–XVII ст.; козацькі літописи (Літопис Самовидця та ін.) у списках XVII–ХІХ ст. Велику наукову цінність мають найдавніший список Острозького літописця у складі Хронографа (бл. 1620-х рр.) та рукописи діячів Острозької академії початку XVII ст.

У колекціях пам’яток писемності зберігаються західноєвропейські грамоти ХV–ХVІ ст. (найдавніша – пергаментна 1456 р., латиною), офіційні документи державних і судових органів Польщі ХVІІ–ХVІІІ ст. та Російської імперії ХVІІІ–ХІХ ст. Історико-культурний інтерес становлять рукописи ХVІІІ–ХІХ ст. з колекції письменника Григорія Данилевського.

Рукописне зібрання ХДНБ містить чимало ранніх списків фольклорних, літературно-художніх, наукових і публіцистичних творів.

КОЛЕКЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ІРМОЛОЇВ ХДНБ

Ірмолой (ірмологій, ірмологіон) ― церковний нотний збірник, що містить духовні піснеспіви (ірмоси та катавасії), рукописна або друкована богослужбова книга православної церкви. Ця гімнографічна пам’ятка генетично пов’язана з традиціями візантійської церковної музики. А нині це не лише церковно-співочий документ, а й рукописний витвір книжкового мистецтва.

Ірмолой (ірмологій, ірмологіон) ― церковний нотний збірник, що містить духовні піснеспіви (ірмоси та катавасії), рукописна або друкована богослужбова книга православної церкви.

Колекція рукописних ірмолоїв (ірмологіїв, ірмологіонів) кінця ХVII–XIX ст. – зібрання унікальних пам’яток музичного і книжкового мистецтва, що сьогодні є надзвичайно цінним джерелом з історії української духовної музики, літургійних піснеспівів, а також вітчизняного книгописання. До колекції увійшли ілюстровані ірмолої з малюнками та оздобленням пером і фарбами, виконані на високому художньому рівні. Ці справжні шедеври книжкової графіки є пам’ятками культури національного значення.

Ірмолої використовувалися безпосередньо під час богослужінь, а також у процесі навчання церковному співу (монодії), оскільки в них були зібрані найважливіші піснеспіви. Деякі рукописні документи відображають не тільки існуюче зведення розспівів, а й типову практику їх виконання. Крім того, у деяких з них містяться основні піснеспіви церковного побуту, що дає уявлення про різні види і жанри богослужбового співу.

Проєкт «Колекція українських ірмолоїв ХДНБ»

Оцифрування ірмолоїв у рамках цього проєкту дозволяє надати доступ до повнотекстових копій з метою збереження та введення до наукового обігу унікальних рукописних документів культурної спадщини України. Електронна колекція ірмолоїв з фондів ХДНБ є базою для активізації, розширення та поглиблення сучасних досліджень з історії давньої української музики, а, можливо, й стане основою для дослідження й вивчення нових шляхів в українській духовній музичній культурі.

До колекції увійшли ірмолої, ілюстровані малюнками та оздоблені пером і фарбами. Виконані на високому художньому рівні, вони є справжніми шедеврами книжкової графіки та пам’ятками культури національного значення.

Мета проєкту – формування та введення до наукового обігу якомога більшого обсягу повної візуальної та текстової інформації про національні рукописні книги – унікальні пам’ятки вітчизняної культури.

Колекція «Літературно-мистецькі журнали»

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Цільовою аудиторією проєкту є користувачі унікальної частини фондів бібліотеки, насамперед дослідники, чиї інтереси і потреби (професійні чи особисті) пов’язані зі сферою культури: вчені-документознавці, книгознавці, музикознавці, історики та культурологи, котрі можуть працювати як безпосередньо в читальних залах, так і дистанційно. Результати проєкту також становлять інтерес і для широкого загалу користувачів, яких цікавлять питання історії української рукописної книги та національної музики.

Колекція «Літературно-мистецькі журнали»

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.