Про проєкт
Електронна колекція літературно-мистецьких журналів Харкова першої третини ХХ ст.
В українському сегменті інтернету замало пам’яток вітчизняної писемної і книжкової спадщини першої третини XX ст., що мимоволі формує хибні уявлення про другорядність української культури. Революційні події 1905 – 1907 рр., 1917 р. вплинули на подальший розвиток суспільства та дали поштовх до формування нових течій у мистецтві та літературі. Цей період характеризується появою численних періодичних видань.
Проте вихід у світ цих видань часто мав несистематичний і випадковий характер, їх комплекти малочисельні, інколи представлені лише одним номером. Враховуючи особливості історичного періоду, ці часописи відсутні у більшості бібліотек України. Саме замала кількість примірників, що збереглися, їх поганий фізичний стан, обумовлений якістю тогочасного друку та історичним умовами, є причинами того, що й досі відсутній повноцінний, багатоплановий науковий аналіз цих журналів. Оцифровування та представлення в мережі Інтернет дозволять увести їх в науковий обіг, доповнять джерельну базу наукових досліджень з історії літературно-мистецького життя України.
Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.
Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.
Мета
проєкту
Збереження друкованих матеріалів, що мають історико-культурну цінність, та надання доступу до повних текстів оцифрованих видань за допомогою веб-ресурсу, доповнення джерельної бази наукових досліджень з історії літературно-мистецького життя України.
Основним завданням проєкту є формування цифрової колекції періодичних видань першої третини ХХ ст., що частково та фрагментарно збереглися лише в декількох великих бібліотеках України, певна частина розпорошена по різних книгозбірнях, а деякі номери втрачені. Проєкт дозволить сучасному читачеві отримати цілісну уяву про життя тогочасної України, яке наче в дзеркалі відбивалося на сторінках періодичних видань.
Актуальність проєкту
Робота в напрямку створення колекції ведеться з 2010 року.
Введено в науковий обіг та організовано можливість доступу широкого кола користувачів до повних текстів наступних періодичних видань: «Колосья» (1918), «Мистецька трибуна» (1930, 1931), «Парус» (1919), «Пламя» (1924–1926), «Творчество» (1919), «Театральные известия» (1920-1922), «Художественная жизнь» (1922, 1923).
Ресурс забезпечує вільний доступ до повних текстів електронних документів колекції в режимі 24/7
Створення унікального онлайн-ресурсу забезпечує широкий доступ громадян до національного культурного надбання, сприяє розвитку освіти та національної культури, а також збереженню культурної спадщини.
Критерії відбору видань для оцифрування такі:
- історико-культурна цінність видання;
- нечисленність примірників;
- підвищений читацький попит;
- незадовільний фізичний стан;
- припинення терміну дії авторського права на документ.
Скористатися результатами проєкту зможуть широкі верстви населення, насамперед науковці, краєзнавці та всі, хто цікавиться історією української культури загалом та розвитком літературно-мистецького процесу першої третини ХХ ст. зокрема. Завдяки реалізації проєкту поповнено колекції надзвичайно цінних, малочисельних періодичних видань 1910—1930-х рр.
Робота в цьому напрямку триває.